Cserépkályha
Minőségi
kályhacsempék ! Nagyon széles szín, és minta választékban. Magyar gyártóktól.
kályhacsempe megtekintéséhez kattints ide
A CSERÉPKÁLYHA KÁLYHACSEMPE KÖPENYFALON BELÜL ÉPÍTETT TŰZTÉRREL /A TŰZTÉR MINDEN ESETBEN SAMOTT-BÓL KÉSZÜL/, FÜSTJÁRATTAL RENDELKEZŐ TÜZELŐ BERENDEZÉS. A TŰZTÉR ZÁRÁSA UTÁN, A FÜSTJÁRAT KIALAKÍTÁSA ÉS A HAMUTÉR KISMÉRETŰ TÉGLÁBÓL ÉPÜL /KIZÁRÓLAG KÉMÉNY ÉPÍTÉSÉRE ALKALMAS, NAGYSZILÁRDSÁGÚ/. A KÁLYHACSEMPE BÉLÉSE TETŐCSERÉP, ILLETVE SAMOTT. /A TETŐCSERÉP LEHET ÚJ, DE A BONTOTT CSERÉP IS TELJESEN MEGFELEL/, A SIFFRA/CSERÉP ÉK/ AGYAGHABARCSBA KERÜL BEÁGYZÁSRA /MINDEN ESETBEN LEGALÁBB TÉGLA MINŐSÉGŰ AGYAGOT HASZNÁLOK/. NAGY TÖMEG EGY NORMÁL MÉRTŰ CSERÉPKÁLYHA /4*2,5*7-ES / 7-800 -kg. A BELSŐ KIALAKÍTÁS LEHET KÖNNYŰ, KÖZÉPNEHÉZ ÉS NEHÉZ KIVITELŰ. AZ ÉPÍTÉS ELŐTT TISZTÁBA KELL LENNI , MILYEN TÜZELŐANYAG FOG HOSSZÚTÁVON RENDELKEZÉSRE ÁLLNI. ÚJ ÉPÍTÉSŰ HÁZNÁL MINDENKÉPP, RÉGI LAKÁS ESETÉN JAVASOLT, A KÜLSŐ LEVEGŐ BEVEZETÉSE. MINIMUM 150-mm ÁTMÉRŐJŰ, LEHETŐLEG MAXIMUM 3-4 -m HOSSZÚ, MINIMÁLIS TÖRÉSSEL! FELMERÜL A KÉRDÉS MIÉRT? 1 kg TÜZELŐ ELÉGETÉSÉHEZ kb 4- 4,5 köbméter LEVEGŐ SZÜKSÉGES. NORMÁL MÉRETŰ CSERÉPKÁLYHA FELFŰTÉSÉHEZ /FELTÉTELEZVE A HIDEG IDŐJÁRÁST/ kb 8-10 kg TÜZELŐ ELÉGETÉSE SZÜKSÉGES. LÁTHATJUK EZ TÖBB MINT 40 köbméter levegő. A CSERÉPKÁLYHA ÉPÍTÉSÉT KÜLSŐ LEVEGŐ BEVEZETÉSSEL, EGYSZERŰEN MEG LEHET OLDANI. KORSZERŰ SAMOTTELEM EGYSZERŰEN BEÉPÍTHETŐ /BIO TÜZTÉR/ VAGY MEGÉPÍTHETŐ /ÖKO TŰZTÉR/ SAMOTTBÓL. NAGYON FONTOS A KÉMÉNY MEGFELELŐ TELJESÍTMÉNYE! HAGYOMÁNYOS EPÍTÉSŰ FALAZOTT KÉMÉNY /38*38-cm/ AMI 14 cm BELSŐ MÉRETET ENGED KÖVETKEZTETNI, ÉS LEGALÁBB 5 és 1/2 MÉTER MAGAS /bekötési ponttól minimum 4 m 20 cm /. A MAI KORSZERŰ KÉMÉNYEK MEGFELELNEK A KÖVETELMÉNYEKNEK. MEGFELELŐ MÉRETEZÉSSEL ELKERÜLHETJÜK A KELLEMETLENSÉGEKET.
FALRA ÉPÍTETT KIVITELNÉL: A cserépkályha aktív fűtöfelülete 30,40, akár 50% -al is csökken(het). A cserépkályha összköltsége nem csökken arányosan ennyi %-kal! Vajon Megéri?
Talán elgondolkoznak azon, hogy érdemes-e megspórolni azt az összeget (A spórolás, az alacsonyabb ár, pillanatnyilag okoz csak örömöt ,/de jól jártam! / Amint telik az idő, már csak a sok bosszúság marad, s már bánjuk, hogy a silány terméket választottuk) később belátjuk nem ezt szerettük volna kapni. Utólag több esetben megkerestek /megkeresnek/ ezekkel a problémákkal. Sajnos utólag sokkal drágább orvosolni a problémát! Ha egy mester magasabb árat mond egy adott projektre, az NEM! biztos, hogy be akar csapni. Meg kell kérdezni - mi, miért, és mennyibe kerül. A megfelelő minőségű, mennyiségű anyagok, a megfelelő technológia használata, alkalmazása ezek költségnövelő tényezők! Sok kérdésre csak az tud korrekt választ adni, aki nem csak mondja, hanem építi is.(Sok esetben a drágábbnak tűnő,sokkal olcsóbb!)
Falra építés hátrányai,"előnyei".
A "szakember" tanácsára hallgatva, vagy csupán anyagiak miatt, rendkívül jó árajánlatot lehet adni, (legtöbbször kereskedő! nem kályha a építő! ) falra épített kivitel esetén. A falra építéskor a kályhának nincsen hátsó csempefala! Ilyenkor a tűztér jobb esetben egy hőszigetelő lappal, rosszabb esetben egy élére állított tömör kisméretű téglasorral van ráépítve a falra./bontás után a látvány, kritikán aluli/ Esetleg kiszellőztetve! "szakszerűen"? Sajnos a kereskedő, aki az árut mindenáron el akarja adni, nem épített még egy kályhát sem, vajon honnan tudná a technológiát? De vállalja a projektet, és amikor bekövetkezik a katasztrófa sajnos mossa kezeit, nem én építettem! (kiadta a munkát minimál költségvetéssel alvállalkozónak, akinek meg van kötve a keze hiszen van egy költségvetés...) Sajnos rendszeresen találkozunk ezekkel a problémákkal! Nem kell szakmailag felkészültnek lenni,hogy átlássuk az "ÍGY SZOKTUK" építési mód nem helyes,(csak józan paraszti ésszel, végig kell gondolni.) Meg kell kérdezni a megfelelő technológiát, szigetelés? kiszellőztetés? kérdezzenek bátran, lehetőleg építőt (építőket) ne olyan személyt, aki sohasem épített kályhát! Az elmélet nem gyakorlat, a papír sokat elbír!
Nagy felelősség a falra építeni a cserépkályhát? IGEN!
Tűzvédelem: A kályha tűzterében, égési hőfok 800-850 fok van.Vajon a téglafal 6-cm elegendő szigetelés?! A fal szépen lassan átmelegszik az elfogadhatónál sokkal jobban! A tüzelőanyagunk egy részével a falat fűtjük, nem pedig a belső teret. A következménye, hogy hosszabb idejű tüzelés esetén, annyira felmelegszik a fal, hogy statikailag meggyengül a mögötte lévő fal szerkezet, (cement csak mérsékeltem hőálló!), rosszabb esetben akár megemelheti, tönkreteheti a FALAZATOT és a betonkoszorút is. A hőmérséklet növekedése a cement struktúrájának egyes fázisaiban különbözőképen hat. Ha a hőmérséklet . Ha a hőmérséklet 100 °C, akkor a szilárd betonban nincs lényeges változás, míg a fiatal betonban gyorsítja a hidratációt. Ha a hőmérséklet +100 és +500 °C között fokozatosan növekszik, akkor a beton fokozatosan veszíti el a víztartalmát. Először +100 és +160 °C között a kapillárisokban lévő, illetve a felületen abszorbeálódott víz párolog el, majd +160 °C fölött a gél szerkezetben kötött, végül +300 °C fölött a kristály- és a hidrát víz távozik, továbbá bomlanak a fémoxidok. A száradás következtébe a cementkő zsugorodik, repedezik és ezért a cementhabarcs szilárdsága egyre csökken. A normál cementhabarcs +500 °C fölötti hőmérsékleten tönkremegy, mert egyrészt a kalcium-hidroxid és az agyagásványok elveszítik teljes víztartalmukat, másrészt a homokos kavics kvarc-összetevője átkristályosodás közben szétporlik (utóbbi folyamat rendszerint robbanásszerűen megy végbe, amikor a cementhabarcs hőmérséklete +574 °C-ra nő). A hőmérséklet további növekedésekor a mésztartalom fokozatosan reakcióba lép a cementhabarcs savanyú alkotórészeivel s így keramikus kötés alakul ki. Ha a magas hőmérséklet tartós, akkor a cement szilárdsága - az adalékanyag fajtájától függően - csökken és a cementhabarcs színe az eredeti világosszürkéhez képest megváltozik (először rózsaszínűre, illetve vörösre, majd sötétszürkére, végül barnásra színeződik). forrás részben: Cement - Beton Zsebkönyv 2007, Isokanit.
- Jogilag: A cserépkályha építésnek van egy építési szabályzata. Az egyik pontja: a cserépkályhát faltól 10 cm re kell felépíteni. A cserépkályha építési szabályzata tesz arról említést, hogy hogyan kell biztonságosan kivitelezni egy cserépkályhát (és abban nincs leírva, hogy a falra építve,hogy lesz biztonságos a cserépkályha). Van lehetőség falra építeni szigetelve, vagy kiszellőztetve. Újkori divat!(Szigorú OSZTRÁK szabályok szerint) Kérje a megfelelően részletes tájékoztatást, garanciát a szakszerű építésről!
A kiszellőztetés gyakori és tipikus hibája, többek között:
A beáramló ("hideg") levegő hiánya, illetve a kiáramló ("meleg") levegő szellőző nyílás (keresztmetszete,) elhelyezése. Felül a kályhatest fal melletti részén elhelyezett nyílás, már az első fűtési szezon végén láthatóvá válik a szennyeződés, ami a helytelenül elhelyezett szellőzőnyílás következménye. (Ráadásul csak átszalad a levegő. Nem ez a megfelelő kiszellőztetés.)És ez csak festéssel javítható. Gondolom többen, több helyen találkoztak már ezzel a problémával. Konstrukciós hiba, a tervező asztalon keletkezett, ezért utólag nem módosítható a legyártott kályhacsempe darabszámai miatt. A falra építhetőség alapfeltétele a függőleges fal! Legyünk őszinték, nagyon kevés Magyarországon épült házban találunk pontos függőleges falat! Ha mégis ráépítjük a falra a cserépkályhát, jobb esetben 0,5-cm - en belüli eltérést tapasztalunk. Gondolom láttak már több helyen, a falra épített cserépkályhát. Legtöbb esetben rés látható,(sok helyen centiméterekben mérhető,) a fal és a kályha között. Kérik, javítsam ki! Nos, hogy ? ha csak repedés van (milliméterek) az ideiglenesen javítható,de az első fűtés alkalmából újra láthatóvá válik. legtöbb esetben 1-2 cm, (akár még hullámos is,) sőt még nagyobb eltérés is előfordul sajnos, kérik a fugával történő javítást de ilyen vastagságban nem lehetséges (csak mocskolás) ezután jöhet a festő javítgatni! Aki falra épített kályhát birtokol, vagy éppen építtetni akar, legyen azzal tisztába, hogy ha a háza bármilyen oknál fogva/ akár egy rossz TV miatt/ ki ég, nagyon közel kerülhet a családja a pénzügyi csődhöz, egy élet munkája megsemmisülhet! Ha egy olyan szemfüles biztosítási szakértő megy ki a helyszínre, aki tisztában van az építési szabályokkal, /és kétséget kizáróan nem megállapítható a TV hibája,/ előfordulhat, hogy azt fogja mondani, hogy a szabálytalanul épített cserépkályha is okozhatta a lakástüzet,/ nem pedig a TV./ Így sajnos egy forintot sem fog fizetni a biztosító a bekövetkezett káreseményért. Ezek után hosszú pereskedés, és nagyon nehéz olyan igazságügyi szakértőt találni, aki ennek az állításnak az ellenkezőjét tudja majd bizonyítani. Bírósági perben a bíró csak azt fogja nézni, hogy mi van az építési szabályzatban, mit mondott a tűzoltóság , stb. Amikor kiégett a ház, a tüzet okozó berendezés is nagy valószínűséggel meg fog semmisülni. De a szabálytalanul épített cserépkályha ott fog díszelegni a kár bekövetkezte után is. Azaz kézzelfogható bizonyítékot fog képezni. Sokan nem tudják, hogy egyetlen egy magyar szakirodalom sem tesz, még csak említést sem, a cserépkályhák falra építéséről. ( külföldi) OSZTRÁK szakirodalom írja, a technológia betartása kötelező, a magasabb költségek miatt Magyarországon kevésbé elterjedt, kevésbé népszerű, pedig nem gazdaságtalan. Az így épített kályha nem igényli az időszakonként (15-20-évenként) történő átrakást!
LÉGRÉSES KÁLYHAÉPÍTÉSI TECHNOLÓGIA!
A VIZESPATKÓ: van két tábor, az egyik szereti esküszik rá, tökéletesen működik! A másik utálja, mert büdös, nem ég rendesen a tűz, csöpög a kátrány ...! NEHÉZ ÁLLÁSTFOGLALNI EZ ÜGYBEN. KÉTSÉGTELEN, HOGY NAGY A KÉMÉNYIGÉNYE. DE HA MEGFELELŐ A KÉMÉNY TELJESÍTMÉNYE NINCS PROBLÉMA! HA A GÉPÉSZ /FŰTÉSSZERELŐ/ MEGFELELŐEN MÉRETEZI, ÉS MEGFELELŐ ANYAGOKAT HASZNÁL, AKKOR MEGFELELŐEN MŰKÖDIK. IGAZ, A VISSZATÉRŐ "LEHŰLT" VÍZ HŰTI A TŰZTERET, EZÉRT MEGVAN A KÁTRÁNYOSODÁSI HAJLAM!
Ezeket az információkat szükségesnek tartom megosztani ÖNÖKKEL.
KÖSZÖNÖM, HOGY ELOLVASTA! HA KÉRDÉSE VAN SZÍVESEN SEGÍTEK!
ANNUS ZOLTÁN kályhásmester. Zalaszentmihály, Kossuth L. 4. 8936. tel: +36 30 277 11 54. e-mail: annuszoli@gmail.com www.annuszoltankalyhas.hu www.kalyhaszoli.hu www.hibridkalyha.hu